Загальні

Звернення до народних депутатів Верховної Ради України у зв’язку з критичною ситуацією у державному вугільному секторі ВАЖЛИВО!

Звернення

до депутатів Верховної Ради України

у зв’язку з критичною ситуацією у державному вугільному секторі 

19 червня 2018 р.                    м. Київ

Зростання рівня незадоволення у трудових колективах державних вугледобувних підприємств свідчить, що ситуація набуває загрозливого характеру.  При цьому впродовж останніх років безпідставно й суттєво зменшується бюджетне фінансування програми на часткове покриття витрат із собівартості готової вугільної продукції державних підприємств, що призвело до заборгованості із виплати заробітної плати та підвищило соціальну напругу у шахтарських містечках вугледобувних регіонів. Згідно з даними Міненерговугілля, на 14 червня заборгованість із зарплати перед гірниками державних вугледобувних підприємств складає 761,1 млн грн. Понад половину цієї суми становлять борги шахтарям Донеччини – 400,58 млн грн і 186,7 млн грн із них – трудівникам ДП «Селидіввугілля». Подібна ситуація на всіх державних вугледобувних підприємствах. 

У Державному бюджеті на 2018 рік на підтримку вугле- та торфодобувних підприємств і їхнє технічне переоснащення передбачено лише 2,5 млрд грн. Самостійно заробити потрібну кількість коштів для належного забезпечення вуглевидобутку та підготовчих робіт підприємства не можуть. Бо видобуток вугілля в Україні  стрімко знижується – із 83,5 млн тонн у 2013-му до 34,9 млн тонн у 2017-у. Ця тенденція збереглася і у січні-квітні 2018 року. Вугледобувні підприємства України за цей час скоротили видобуток рядового вугілля ще на 14%, або на 1,8 млн тонн, порівняно з аналогічним періодом 2017 року – до 11,2 млн тонн.

При цьому замість того, щоб вкладати кошти у підтримку й розвиток вітчизняних державних шахт і тим самим зберігати робочі місця для українських гірників, вугілля закуповується за кордоном. У січні-травні 2018 року імпорт кам'яного вугілля та антрациту зріс на 42,9%, або на 2,8 млн тонн, у порівнянні з аналогічним періодом 2017-го - до 9,2 млн тонн на суму 1,25 млрд доларів (за курсом НБУ - 32,9 млрд грн).  І найганебніше, що майже 70% вугілля постачається із країни-агресора – Росії.

Згідно з розрахунками фахівців Міненерговугілля, для стабільної і безпечної роботи галузі та її реформування необхідно як мінімум 7,5 млрд грн на рік. Тому зрозуміло, що передбачених у Держбюджеті коштів не вистачає навіть на вирішення поточних виробничих та соціальних питань. Тим більш на виплату зарплати. Хронічна затримка виплати заробленого стала однією із причин постійних стихійних акцій протесту шахтарів. Вкотре з початку нинішнього року до цього змушені були вдатися гірники ДП «Селидіввугілля», яким залишаються невиплаченими 34,2 млн грн ще за 2015 рік.

Зараз у Верховній Раді зареєстровано законопроект №8362 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» щодо належного фінансового забезпечення державного сектору вугільної галузі». Цим документом передбачено виділити 2,8 млрд грн бюджетних коштів за програмою «Здійснення заходів із забезпечення вітчизняного виробництва вугільної продукції та подальшого реформування державного сектору вугільної промисловості». Без прийняття законопроекту №8362 вугільна галузь приречена на знищення, а наші міста та родини - на жебрацтво.

Ми, представники шахтарських профспілок, звертаємося до народних депутатів з вимогою – негайно включити до порядку денного цей законопроект та ухвалити його!

Не прийняття рішення стосовно належного фінансування державних вугледобувних підприємств призведе  до зростання заборгованості із виплати заробітної плати та подальшої соціальної напруги. 

Народні депутати України, підтримайте гірників – проголосуйте за законопроект №8362!

Збережіть державні вугільні шахти, забезпечте соціальний спокій у наших містах та добробут наших родин!  

 

Михайло Волинець,

Голова Незалежної

профспілки гірників України

Віктор Турманов,

Голова Профспілки працівників вугільної промисловості України

 

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83