Консультація

Корисні зміни у шкідливих списках ВАЖЛИВО!

Чергові зміни до Списків № 1 та №2 ще раз підтверджують неправомірність та несправедливість виключення зі списків постановою Кабміну №461 від 24.06.2016 р. багатьох професій, які мають шкідливі і негативні наслідки для здоров’я працівників.

З 1 січня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету міністрів «Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету міністрів від 24 червня 2016 р. № 461» від 04.07.2017 р. № 479, якою внесено зміни до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зокрема, доповнено Список №1 в частині додавання працівників ремонтних служб, зайнятих ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва  до розділів I «Гірничі роботи», II «Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин», III «Чорна металургія», IV «Виробництво коксопродуктів», VII «Виробництво кольорових металів», VIII «Хімічне виробництво», X «Перероблення нафти, газу, газового конденсату, вугілля та сланцю».

Аналогічною позицією доповнено і розділи Списку №2, а саме: I «Гірничі роботи», II «Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин», III «Чорна металургія», IV «Виробництво коксопродуктів. Вуглепідготовка», V «Виробництво вогнетривів», VI «Виробництво метизів», VII «Виробництво генераторного газу і одержання газів у процесі металургійного виробництва», VIII «Виробництво кольорових металів», X «Хімічне виробництво», та підрозділ 1 «Ливарне виробництво» розділу XIV «Оброблення металу».

Слід зазначити, що позиції Списків №1 і №2, якими передбачені працівники, зайняті в певному виробництві без зазначення найменування професій (посад), як в даному випадку, поширюються на всіх працівників, незалежно від найменування їх професій (посад), зокрема керівників, фахівців, майстрів.

Звертаємо увагу, що пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями, незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Отже, до стажу роботи працівників, професії (посади) яких включено до Списків №1 і №2 згідно з постановою №479, і які продовжать працювати за цими професіями (посадами) після набрання чинності цією постановою (01.01.2018 р.), зараховується весь період їх роботи за відповідними професіями (посадами) за умови підтвердження відповідного права за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

При цьому, якщо таким працівникам за результатами атестації робочих місць, п’ятирічний термін якої не минув, підтверджено право на відповідну пільгову пенсію і умови праці за цей час докорінно не змінювались, проводити позачергову атестацію відповідних робочих місць за умовами праці не потрібно.

Нагадуємо, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати: трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці; у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, – уточнюючу довідку.

Водночас, на жаль, доводиться констатувати, що з урахуванням вимог чинного законодавства щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи, які підлягають зарахуванню до пільгового стажу, визначаються підприємствами (установами) або їх правонаступниками, але нормативне регулювання атестації робочих місць є недосконалим, у зв’язку з чим роботодавці часто не дотримуються своїх обов’язків, порушуючи права працівників.

Постійні зміни до Списків № 1, 2 свідчать про визнання владою своїх помилок при прийнятті сумнозвісної постанови №461 від 24.06.2016 р., але все одно не усувають проблему поновлення справедливості у списках виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

                                                                                                                                   Гліб КОЛЕСОВ, юридична служба НПГУ

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83