Консультація

КУДИ, КИМ ТА ЗА ЯКОЮ ФОРМОЮ ЗВІТУЮТЬ ФІЗОСОБИ ЗА 2017 РІК ВАЖЛИВО!

Після того як з'ясували, у яких випадках слід подавати Податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — Декларація) за 2017 рік, на часі інший блок запитань, а саме: куди подають Декларацію, у який строк це треба зробити, а також за якою формою. Відповіді на них шукайте в нашій консультації.

КУДИ НЕСТИ ДЕКЛАРАЦІЮ

Фізособи — платники податку подають Декларацію за звітний (податковий) період до контролюючого органу за своєю податковою адресою. Такою є місце проживання фізособи, за яким її беруть на облік як платника податку в контролюючому органі.

КОЛИ ПОДАВАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ ЗА 2017 РІК

Більшість фізосіб, які повинні подавати Декларацію за звітний календарний рік, зобов'язані зробити це до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 ПКУ). З огляду на сказане, у 2018 році останнім днем для подання Декларації за 2017 рік було б ЗО квітня 2018 року. Але КМУ розпорядженням від 11.01.18 р. № 1-р запропонував перенести робочі дні, зокрема, з понеділка ЗО квітня на суботу 5 травня. Тож якщо ДФСУ пристане на пропозицію Кабміну України й не працюватиме ЗО квітня 2018 р., останнім днем для подання Декларації буде 2 травня 2018 р. Такий самий термін установлений і для фізосіб, які займаються незалежною професійною діяльністю. Проте ми не радимо затягувати з де­кларуванням доходів і відкладати його на останній день.

А ось підприємці мусять подати Декларацію не пізніше 9 лютого (пп. 49.18.5 ПКУ).

Зверніть також увагу на положення п. 49.5 ПКУ Тут записано: у разі надсилання подат­кової декларації поштою платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення гра­ничного строку подання податкової декларації. Тобто поштою Декларацію фізособи можуть надіслати не пізніше ніж 25 квітня 2018 року (якщо ЗО квітня буде вихідним — не пізніше 27 квітня 2018 року), а підприємці — не пізніше 4 лютого 2018 року.

Є також нюанс щодо терміну подання Декларації в разі отримання іноземних доходів. Його ми докладно розглянули в консультації в додатку до номера на сайті dodatok.vobu.ua.

Усе сказане діє лише в тому разі, коли ви зобов'язані подавати Декларацію.

Якщо ви робите це через бажання скористатися податковою знижкою, подати Декларацію за 2017 рік можна до 31 грудня 2018 року включно (пп. 166.1.2 ПКУ). Тут знову пригадаємо, що урядовці пропонують перенести робочий день із понеділка 31 грудня на суботу 29 грудня. А отже, останнім днем для подання Декларації, задля того аби скористатися податковою знижкою за наслідками 2017 р., може стати 2 січня 2019 р. Утім тут діє інше правило: що раніше буде подано Декларацію, то раніше повернуть частину (або весь) сплаченого вами податку на доходи. Тому зволікати з поданням Декларації в цьому випадку просто не варто. І звісно, якщо у вас є одночасно і обов'язок, і право на подання Декларації, слід орієнтуватися на обов'язкові дати її подання.

ЗА ЯКОЮ ФОРМОЮ СКЛАДАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ

Тут усе просто. Форму Декларації для звітування про доходи за 2017 рік затверджено наказом Мінфіну України від 02.10.15 р. № 859 у редакції наказу Мінфіну України від 06.06.17 р. № 556. Бланк Декларації ви легко відшукаєте на сайті vobu.ua ("Бухгалтер" —> "Бланки" —> "Бланки звітності" —> "Податкова" —> "Податок на доходи").

СКІЛЬКИ ЕКЗЕМПЛЯРІВ ДЕКЛАРАЦІЇ ЗАПОВНЮВАТИ

Заповнюйте два екземпляри. Один із них ви подаєте до органу ДФСУ а на іншому буде проставлено штамп, котрий свідчити­ме про подання Декларації. Якщо надсилатимете Декларацію поштою, складіть опис вкладення, де. зокрема, зазначте, що подаєте Декларацію та які саме додатки та доповнення до неї.

 

ЯКИМ СПОСОБОМ МОЖНА ПОДАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ

Тут у вас є чотири варіанти.

ПЕРШИЙ. Самостійно скласти та подати Декларацію на папері.

ДРУГИЙ. Уповноважити на заповнення та подання Декларації іншу особу.

У такому разі уповноважена особа підпи­сує Декларацію та додатки до неї. Крім того, вона вказує свої ПІБ та реєстраційний но­мер платника податку в реквізиті 9 розділу І Декларації.

Аби уповноважити на подання Декларації іншу особу, треба звернутися до нотаріуса. Адже довіреність, видана платником податків — фізособою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних зі сплатою податків, повинна бути засвідчена відповідно до чинного законодавства (п.п. 19.2 та 179.5 ПКУ).

Утім є і винятки з правила. Довіреність не знадобиться у випадках, коли ПКУ безпосередньо зобов'язує подавати декларацію від імені платника податку (п. 179.6 ПКУ):

— батьків, опікуна або піклувальника — щодо доходів, отриманих малолітньою/неповноліт- ньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;

—  спадкоємців (розпорядників майна, дер­жавних виконавців) — щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;

—  державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.

ТРЕТІЙ. Заповнити Декларацію та надіслати її поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.

Тут згадайте про те, що поштою Декларацію можна надіслати не пізніше 25 квітня 2018 року (27 квітня, якщо 30 квітня буде вихідним днем).

ЧЕТВЕРТИЙ. Заповнити та подати Декларацію в електронній формі (потрібен електронний цифровий підпис).

До речі, подати Декларацію в електронній формі можна не пізніше закінчення останньої години дня, якого спливає такий граничний строк (до 24:00).

КОЛИ СПЛАЧУВАТИ ПОДАТОК/ЗБІР ЗА ПОДАНОЮ ДЕКЛАРАЦІЄЮ

Після того як задекларуєте доходи за 2017 рік, у вас неодмінно виникне питання: коли потрібно сплатити суму податкового зобов'язання за податком/збором, зазначеним у Декларації? Відповідь на нього надають п.п. 54.2 та 179.7 ПКУ: перерахувати суму податку потрібно до 1 серпня 2018 р. Тобто останній день для сплати — 31 липня 2018 р. Але це стосується лише звичайних фізосіб та самозайнятих осіб. А ось підприємці мусять сплатити податок на доходи та військовий збір протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації (п. 57.1 ПКУ). А отже, гранична дата для сплати податку за 2017 рік у підприємців — 19 лютого 2018 р. У разі декларування іноземних доходів є пев­на специфіка щодо сплати податку — докладно про неї в додатку до цього номера на сайті dodatok.vobu.ua

У ЯКИЙ СТРОК ПОВЕРНУТЬ КОШТИ ЗА ПОДАНОЮ ДЕКЛАРАЦІЄЮ

Повернути суму зайво сплаченого податку фіс­кали мусять протягом 60 календарних днів піс­ля надходження такої Декларації. Суму, що ма­ють повернути платнику податку, зараховують на його банківський рахунок, відкритий у будь- якому комерційному банку (вказують у рядку 29 Декларації), або надсилають поштовим переказом на адресу, зазначену в Декларації (п. 179.8 ПКУ).

Віктор НАГОРНИЙ, консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83